today-is-a-good-day
23.1 C
Athens

“Εκτέλεσε” τον Παναθηναϊκό ο Τολιόπουλος!

Με δύο μεγάλα τρίποντα του Βασίλη Τολιόπουλου στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, ο Άρης “σκότωσε” τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα στη Basket League με 70-73.

Το ματς

Με τους Σλούκα, Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Αντετοκούνμπο ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός Aktor την αναμέτρηση με τον Άρη και στα πρώτα λεπτά οι «κίτρινοι» είχαν το προβάδισμα με 4-9, καθώς οι «πράσινοι» ήταν απελπιστικά άστοχοι, πλην του Έλληνα σέντερ, που είχε σημειώσει όλους τους πόντους του Τριφυλλιού.

Οι Θεσσαλονικείς έπαιζαν σκληρή άμυνα, στα όρια του… ξύλου, και αυτό είχε αποσυντονίσει τους παίκτες του Αταμάν και ήταν χαρακτηριστικό πως στο 6’ το σκορ ήταν 6-13.

Ο Γκριγκόνις «έσπασε» το σερί των φιλοξενουμένων και μείωσε σε 8-17, αλλά δεν ήταν αρκετό και έτσι πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Άρη να προηγείται με +15 (10-25), με τους Σταρκ και Ντε Σόουζα να κάνουν «πάρτι» στην πράσινη άμυνα.

Ο Παναθηναϊκός καλούνται να παίξει άμυνα και βρει τον καλό του εαυτό στην επίθεση, μιας ήταν το λιγότερο τραγικός. Στο 13’ οι «κίτρινοι» κρατούσαν εύκολα  τη διαφορά με 21-36 και οι γηπεδούχοι έψαχναν τον τρόπο για να διασπάσουν τη σκληράδα του Άρη.

Παρόλα αυτά το Τριφύλλι έτρεξε ένα επιμέρους 12-2 και κατάφερε το 18’ να μειώσει στους 6 (32-38) με τον Καλαϊτζάκη και κάνει την αρχή και σε συνδυασμό με το κλείσιμο των χώρων έφεραν τον Παναθηναϊκό να κλείνει το ημίχρονο με 34-39.

Με την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου οι «πράσινοι» μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια και στο 22’ έφεραν το ματς στα ίσα (39-39) και ο Γκριγκόνις έβαλε για πρώτη φορά τους γηπεδούχους μπροστά, ολοκληρώνοντας ένα 8-0 σερί.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κρατά ένα μικρό προβάδισμα με 49-45 στο 26’, δείχνοντας πολύ καλύτερη διάθεση και στις δύο πλευρές του παρκέ. Έτσι η Τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το Τριφύλλι να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και να προηγείται με 57-51.

Ο Άρης ξεκίνησε με ένα 0-5 με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου και μείωσε σε 57-56 και το ντέρμπι καλά κρατούσε στο ΟΑΚΑ. Ήταν χαρακτηριστικό πως στο 35′, με τις βολές του Γκριγκόνις έγινε το 62-58 και τα πάντα θα κρινόντουσαν από την άμυνα.

Όμως οι “κίτρινοι” αντέδρασαν και έτρεξαν ένα 0-5 και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 62-65 στο 37′ και ο Τολιόπουλος με τρίποντο έκανε το +6, μιας και οι “πράσινοι” είχαν νευρικότητα και δεν κατάφερναν να βρουν τον τρόπο να αντιδράσουν, ενώ ο Έλληνας γκαρντ έκανε και το 62-71 και έτσι ο Άρης πήρε ένα μεγάλο διπλό μέσα στο ΟΑΚΑ με 70-73

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 34-39, 57-51, 70-73