19.6 C

Ισοπεδωτικός ο Παναθηναϊκός με… απίστευτο ρεκόρ!

Τόσο εύκολο παιχνίδι ούτε ο Παναθηναϊκός δεν το περίμενε! Οι “πράσινοι” ήταν εξωπραγματικοί κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας, όπου όχι απλά έκαναν επίδειξη δύναμης, αλλά τον… ισοπέδωσε με το εκκωφαντικό 112-60.

Ο Εργκίν Αταμάν χρησιμοποίησε τους 11 από τους 12 παίκτες, έχοντας τους Μωραΐτη με 16π (5/5τριπ), Μπαλτσερόσκι και Ερνανγκόμεθ με 13π, Καλαϊτζάκη με 12π, Αντετοτούνμπο και Γκραντ με 11 και Μαντζούκα με 10π.

Το ματς

Με τους Γκάι, Γκραντ, Γκριγκόνις, Μαντζούκα και Μπαλτσερόφσκι ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός την αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Πάτρας και στο 3’ οι «πράσινοι» ήταν μπροστά με 10-5, δείχνοντας μεγάλη διάθεση και στις δύο πλευρές του παρκέ, ενώ είχαν ευστοχία από την περίμετρο με 4/4 τρίποντα.

Έτσι, μέσα σε 2 λεπτά, το Τριφύλλι «έχτισε» μια διψήφια διαφορά (18-5) και από πολύ νωρίς οι παίκτες του Αταμάν ήθελαν να «ξεσπάσουν», αλλά το «αγκάθι» το 0/3 βολών ήταν το «μελανό σημείο» των γηπεδούχων.

Όμως από τα 6,75 ο Παναθηναϊκός δεν είχε λαθέψει, ενώ η είσοδος των Σλούκα, Ερνανγκόμεθ και Αντετοκούνμπο έδωσαν μια πιο επιθετική χροιά και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο +21 (33-12), έχοντας πλουραλισμό στο σκοράρισμα!

Οι «πράσινοι» άρχισαν τη 2η περίοδο όπως ακριβώς ολοκληρώθηκε η πρώτη και με σχετική ευκολία κρατούσε τη μεγάλη διαφορά. Ήταν ενδεικτικό πως είχε 9 παίκτες με σκορ, μιας και μόνο ο Ουάσιγκτον από τον Απόλλωνα προσέφερε επιθετικά (39-20) στο 13’.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο βρήκε στόχο και από το τρίποντο και με προσωπικούς του πόντους (46-20) στο 15’, ουσιαστικά «κλείδωσε» το ματς. Έτσι ο Τούρκος τεχνικός άλλαζε συνεχώς πρόσωπα, προκειμένου να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής, μιας και η αναμέτρηση είχε «κριθεί» από νωρίς.

Το μόνο σημείο που το Τριφύλλι είχε θέμα ήταν οι βολές, μιας και είχε μόλις 2/6, αλλά το «έσωζε» με τα τρίποντα, καθώς είχε 10/15 (66%) και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με +35 (62-27), κάνοντας εκπληκτικό παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο υψηλό τέμπο (73-35) στο 35’, έχοντας τους 10 από τους είχαν σκορ, με τους Μπαλτσερόφσκι και Γκραντ να φτάνουν στους 11 πόντους και να δείχνουν διάθεση και στην άμυνα.

Μάλιστα το σκορ έφτασε και στο +40 (81-41) στο 28′, καθώς ο μόνος που δεν είχε «ιδρώσει» τη φανέλα ήταν ο Λεσόρ. Μάλιστα ο Μωραΐτης έκανε πολύ καλό παιχνίδι με 3/3 τρίποντα και μάλιστα και με μία βολή έφτασε και αυτός σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Έτσι η περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να είναι απλά ισοπεδωτικοί, με το σκορ να έχει φτάσει σε τεράστια επίπεδα, καθώς «φλέρταρε» και με τους 50 (89-42).

O Παναθηναϊκός συνέχισε στις… υψηλές ταχύτητες και στο 4ο δεκάλεπτο, με τους Μωραΐτη και Καλαϊτζάκη να είναι on… fire και να ανεβάζει το σκορ ακόμα και στους 50 (95-45) στο 32′ και η 100άρα ήταν πολύ κοντά στο να σπάσει, όπου και εγένετο με τρίποντο του Γκάι.

Από την άλλη ο Απόλλωνας δεν μπορούσε να ακολουθήσει και ήταν ενδεικτικό πως είχε μόλις δύο παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, έναντι 7 του του Παναθηναϊκού και έτσι οι “πράσινοι” πήραν μια εύκολη νίκη με 112-60.

Τα δεκάλεπτα: 33-12, 62-27, 89-42, 112-60.