today-is-a-good-day
36.4 C
Athens

Europa Conference League: Διπλό πρόκρισης του ΑΠΟΕΛ, σαρωτική η Ομόνοια

Με σοβαρότητα, «κυνικότητα» και πάνω απ’ όλα αποτελεσματικότητα, ο ΑΠΟΕΛ νίκησε ξανά τη Βοϊβοντίνα με 2-1, αυτή τη φορά στο «Stadion Karadorde» του Νόβι Σαντ και με συνολικό σκορ 4-2, πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στον γ’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League, όπου θα τον περιμένει η Ντίλα Γκόρι από τη Γεωργία.

Η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο, προηγήθηκε στο 28′ με το πολύ ωραίο γκολ του Σαρφό. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα με τον Ζούκιτς (37′), όμως το εύστοχο πέναλτι του Εφραίμ στο 74′, έβαλε τους… τίτλους τέλος στο ματς και «σφράγισε» την πρόκριση των δευτεραθλητών Κύπρου.

Επεισοδιακό ήταν το παιχνίδι Τίρανα-Μπεσίκτας, το οποίο καθυστέρησε να ξεκινήσει 20 λεπτά λόγω συμπλοκής οπαδών των δύο ομάδων, οι οποίοι εφτασαν μέχρι τον αγωνιστικό χώρο. Η τουρκική ομάδα επικράτησε εύκολα με 2-0 με γκολ των Αμαρτέι και Αμπουμπακάρ και με συνολικό σκορ 5-1 πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς για τον Β’ προκριματικού γύρου του Europa Conference League (σε παρένθεση το σκορ της πρώτης αναμέτρησης), καθώς και τα ζευγάρια για τον Γ΄ προκριματικό γύρο της διοργάνωσης έχουν ως εξής:

Βαλμιέρα (Λετονία) – Τρε Πένε (Σαν Μαρίνο) 7-0 (3-0)

Μπαλτζάν (Mάλτα) – Νέμαν (Λευκορωσία) 0-0 (0-2)

Ζίμπρου Κισινάου (Μολδαβία) – Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) 0-4 (0-5)

Σουίφτ Εσπεράνζ (Λουξεμβούργο) – Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία) 3-2 (1-1)

Παρτιζάνι (Αλβανία) – Ατλέτικ Κλουμπ ντ’ Εσκάλδες (Ανδόρα) 4-1 (1-0)

Μπούντουτσνοστ (Μαυροβούνιο) – Στρούγκα (Βόρεια Μακεδονία) 3-4 (0-1)

ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) – Τορπέντο Ζοντίνο (Λευκορωσία) 1-1 (3-2)

Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) – Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα) 2-1 (0-2)

Τόμπολ Κοστανάι (Καζακστάν) – Βασιλεία (Ελβετία) 1-2 (3-1)

FC Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) – Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο) 3-0 παρ. (0-2)

Πιούνικ (Αρμενία) – Κάλμαρ (Σουηδία) 2-1 (2-1)

Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) – Άουντα (Λετονία) 4-1 (1-1)

Ακτόμπε (Καζακστάν) – Τορπέντο Κουταΐσι (Γεωργία) 1-2 (4-1)

Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) – Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα) 0-1 (1-2)

Πανεβέζις (Λιθουανία) – Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) 1-1 (0-1)

Κάουνο Ζαλγκίρις (Λιθουανία) – Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 1-2 (1-3)

Κουόπιο (Φινλανδία) – Ντέρι Σίτι (Ουαλία) 3-3 (1-2)

Πογκόν Σέτσιν (Πολωνία) – Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) 3-2 (5-2)

Σαμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) – RFS (Λετονία) 2-1 (2-0)

Ουράρτου (Αρμενία) – Φαρούλ Κοντσάντσα (Ρουμανία) 2-3 (2-3)

Zαλαέγκερζεγκ (Ουγγαρία) – Όσιγεκ (Κροατία) 1-2 (0-1)

Ντίλα Γκόρι (Γεωργία) – Βόρσκλα Πολτάβα (Ουκρανία) 3-1 (1-2)

Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία) – Σκούπι (Βόρεια Μακεδονία) 1-0 (2-0)

Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) – Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) 2-0 (2-2)

Ομόνοια (Κύπρος) – Γκαμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) 4-1 (3-2)

Πετροκούμπ (Μολδαβία) – Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 0-2 (0-3)

Σέπσι (Ρουμανία) – ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) 4-0 (2-0)

Μποέμιανς (Τσεχία) – Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) 2-4 (0-3)

Ρίγα (Λετονία) – Κετσκεμέτ (Ουγγαρία) 3-1 παρ./2-1 κ.δ. (1-2)

Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) – Κρουσέιντερς (Βόρεια Ιρλανδία) 3-2 παρ./1-1 κ.δ. (2-2)

Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ) – ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 1-4 (0-0)

Προγκρές Νίντερκορν (Λουξεμβούργο) – Μίντιλαντ (Δανία) 2-1 παρ./2-0 κ.δ. (0-2)

Άαρχους (Δανία) – Μπριζ (Βέλγιο) 1-0 (0-3)

Άδανα Ντεμίρσπορ (Τουρκία) – Κλουζ (Ρουμανία) 2-1 (1-1)

Τίρανα (Αλβανία) – Μπεσίκτας (Τουρκία) 0-2 (1-3)

Βοϊβοντίνα (Σερβία) – ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) 1-2 (1-2)

Ζίλινα (Σλοβακία) – Γάνδη (Βέλγιο) 2-5 (1-5)

Χιμπέρνιαν (Σκωτία) – Ίντερ Κλουμπ ντ’ Εσκάλδες (Ανδόρα) 6-1 (1-2)

Ριέκα (Κροατία) – Ντουκατζίνι (Κόσοβο) 6-1 (1-0)

ΑΡΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ) – Αραράτ-Αρμένια (Αρμενία) 1-0 (1-1)

Ντρίτα (Κόσοβο) – Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) 1-2 (0-0)

Χάμαρμπι (Σουηδία) – Τβέντε (Ολλανδία) 21:00 (0-1)

Μπόρατς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) – Αούστρια Βιέννης (Αυστρία) 21:30 (0-1)

FCSB (Ρουμανία) – ΤΣΚΑ 1948 (Βουλγαρία) 21:30 (1-0)

Λαρν (Βόρεια Ιρλανδία) – Μπαλκάνι (Κόσοβο) 21:30 (0-3)

Μάριμπορ (Σλοβενία) – Ντιφερντάνζ (Λουξεμβούργο) 21:30 (1-1)

Ντάνταλκ (Ιρλανδία) – KA (Ισλανδία) 21:45 (1-3)

Χαβερφορντγουέστ (Ουαλία) – B36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε) 21:45 (1-2)

Λουκέρνη (Ελβετία) – Τζουργκάρντεν (Σουηδία) 21:45 (2-1)

Ντέμπρετσεν (Ουγγαρία) – Αλασκέρτ (Αρμενία) 22:00 (1-0)

Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) – Ορντάμπασι Σίμκεντ (Καζακστάν) 22:00 (2-2)

Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) – Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) 22:00 (0-4)

Βιτόρια Γκιμαράες (Πορτογαλία) – Τσέλιε (Σλοβενία) 22:15 (4-3)

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ