20.3 C

NBA: Ντάλας και Νέα Υόρκη «άλωσαν» Βοστόνη και Φοίνιξ

Η Νέα Υόρκη ήταν η μεγάλη νικήτρια στο «θρίλερ» με την Βοστόνη, επικρατώντας με 120-117 στην παράταση (110-110 ο κανονικός αγώνας), ενώ το Ντάλας παρά τον τραυματισμό του Λούκα Ντόντσιτς κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την έδρα του Φοίνιξ (99-95).

Η γρήγορη αποχώρηση του Λούκα Ντόντσιτς (μόλις στο 3ο λεπτό) από το παρκέ λόγω τραυματισμού στον αστράγαλο δεν εμπόδισε τους Μάβερικς να επικρατήσουν των Σανς εκτός έδρας με 99-95, έχοντας σε τρομερό βράδυ τον Σπένσερ Ντίνγουιντι, ο οποίος σταμάτησε στους 36 πόντους.

Χωρίς τον Μπούκερ παρατάχθηκαν οι γηπεδούχοι, που όμως, αυτό δεν τους εμπόδισε να παραμείνουν ανταγωνιστικοί μέχρι το φινάλε.

Πήγαν να «κλέψουν» τη νίκη επιστρέφοντας από το -11 στην τέταρτη περίοδο, πλησιάζοντας στο 95-97 κι ενώ απέμεναν 12 δευτερόλεπτα, ωστόσο, το επιθετικό ριμπάουντ του Ντουάιτ Πάουελ έπειτα από άστοχη βολή του Ρέτζι Μπούλοκ του έδωσε την ευκαιρία στον Καναδό με νέες βολές να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Παρότι οι «Κέλτες» ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 34-26 στο πρώτο 12λεπτο, η συνέχεια ανήκε στους Νικς, οι οποίοι «ροκάνισαν» τη διαφορά και μπήκαν στ΄αποδυτήρια με ένα καλάθι πίσω στο σκορ (60-58).

Προηγήθηκαν με 91-85 στην τρίτη περίοδο κι άντεξαν στην αντεπίθεση των γηπεδούχων, που με ηγέτη τον Τέιτουμ έστειλαν το ματς στην παράταση. Οι Νικς έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία στο φινάλε και κατάφεραν να φτάσουν στο μεγάλο «διπλό» με 120-117.

Ο Τζούλιους Ραντλς με 37 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ ηγήθηκε των Νεουρκέζων, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Τζέιλεν Μπράνσον με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Στους 35 πόντους σταμάτησε ο Τζέισον Τέιτουμ (μάζεψε και 14 ριμπάουντ) και στους 22 ο Τζέιλεν Μπράουν, ωστόσο, η Βοστόνη δεν απέφυγε την 4η συνεχόμενη ήττα της.

Παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ στο τρίτο 12λεπτο το Ντιτρόιτ «άλωσε» την έδρα των Νετς επικρατώντας με 130-122 απέναντι σε μία από τις πιο δυνατές ομάδες της ανατολικής περιφέρειας.

Οι 40 πόντοι του Κάιρι Ίρβινγκ δεν αρκούσαν στους γηπεδούχους, καθώς οι «Πίστονς» είχαν σε μεγάλη βραδιά τους Σαντίκ Μπέι (25 πόντοι) και Άλεκ Μπουρκς (20 πόντοι).

Για τους Νετς, ο Κάιρι Ίρβινγκ ήταν συγκλονιστικός έχοντας 40 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Νικ Κλάξτον να ακολουθεί με 27 πόντους και 13 ριμπάουντ.