32.9 C

“Περίπατος” του Παναθηναϊκού επί του ΠΑΟΚ και 1-0

Για μία ακόμα φορά η second unit βγήκε μπροστά και ο Παναθηναϊκός έκανε… περίπατο κόντρα στον ΠΑΟΚ! Οι “πράσινοι” επικράτησαν με 84-66 στον πρώτο προημιτελικό των play off της Basket League και έγινε το 1-0 και πλέον πάει για να… τελειώσει τη σειρά στη Θεσσαλονίκη το Σάββατο (18/5).

Το Τριφύλλι είχε το ευτύχημα να έχει τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 15 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Λεσόρ με 14π, Γκριγκόνις με 15π, Γκραντ με 10π., ενώ πολλές βοήθειες έδωσε και ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 9π. και δεν φάνηκε καθόλου η απουσία του Κέντρικ Ναν.

Το ματς

Με τους Βιλντόζα, Γκραντ, Γκριγκόνια, Μήτογλου και Μπαλτσερόφκι ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ και στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (4-4) στο 4’, αλλά από κει και μετά οι «πράσινοι» πήραν τον έλεγχο.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μήτογλου έδωσε αέρα 4 πόντων (12-8), ενώ με την ευστοχία που είχε το Τριφύλλι από τα 6,75 βοήθησε να «χτίσει» μια μικρή διαφορά (18-13) στο 8’ και έτσι ο Αταμάν έβαλε τους Σαμοντούροφ, Λεσόρ, Μωραΐτη και Καλαΐτζάκη και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 22-18.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν με την έναρξη της 2ης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να κρατά εύκολα το προβάδισμα (30-23) με ένα προσωπικό σερί του Λεσόρ στο 14’, μιας και ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει τον τρόπο για να τον σταματήσουν.

Ο Γάλλος σέντερ, μαζί με τον Γκραντ ήταν οι παίκτες που είχαν αναλάβει το σκοράρισμα, ενώ πλην των Άλστον και Πόρτερ, ο «δικέφαλος του βορρά» δεν μπορούσε να απειλήσει. Έτσι, με το τρίποντο του Γκριγκόνις, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στο +11 (39-28), χωρίς να… φορτσάρει!

Όμως εκεί ο… Πόρτερ απέδειξε γιατί είναι παίκτης NBA. Με προσωπικό… σόου μείωσε σε 39-35 στο 17’, αλλά το τρίποντο του Παπαπέτρου και το λέι απ του Αντετοκούνμπο ο Παναθηναϊκός έφτασε ξανά στο +9 και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 46-37.

Ο Έλληνας σέντερ συνέχισε με… φόρα το 3ο δεκάλεπτο, όπου με δύο καρφώματα και μία τάπα στον Πόρτερ έκανε το 50-37 στο 22’ και παρά την προσωρινή μείωση του ΠΑΟΚ σε μονοψήφια επίπεδα (50-44), οι γηπεδούχοι δεν ανησύχησαν.

Μάλιστα στο 27’ ο Καλαϊτζάκης με τρίποντο έφτασε ξανά στο +10 (58-48) και ο Γκριγκόνις ήθελε να τον… μιμηθεί και έτσι η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να έχει «χτίσει» μια ιδανική διαφορά με το σκορ στο 66-50.

Τα πράγματα απλοποιήθηκαν στο 4ο δεκάλεπτο, μιας και οι “πράσινοι” ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (72-50) στο 33′ και ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη. Παρόλα αυτά ο “δικέφαλος” έτρεξε ένα επιμέρους 2-9 (74-59) στο 35′ και μείωσε στους 15, με τον Πόρτερ να είναι… ασταμάτητος (23π), αλλά ήταν η μοναδική απειλή των φιλοξενουμένων.

Έτσι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει μια εύκολη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 84-66  και έτσι έκανε το 1-0 στη σειρά και είναι μια νίκη μακριά από την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου θα την επιδιώξει στη Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-37, 66-50, 84-66