20.8 C

Φώναξε… παρών ο Σλούκας και έφερε τη σειρά στα ίσα!

Ήταν να μην πάρει ο Κώστας Σλούκας! Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ και μαζί με όλη την… αρμάδα του επικράτησε τη Μακάμπι με 95-79 και έφερε τη σειρά στα ίσα και πάει στο Βελιγράδι για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στη σειρά.

Ο “Σλούκι λουκ” ήταν μια ομάδα μόνος του, καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 29 πόντους (4/7 τριπ, 8/9 διπ.), ήταν on… fire. Εξαιρετικός και ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος είχε 15 πόντους (4/7 τρίπ) και με πολλές βοήθειες στην άμυνα. Πολύ καλοί και οι Μήτογλου (14π) και Λεσόρ (11π, 7 ριμπάουντ), ενώ θετικός ήταν και Κέντρικ Ναν με 10π.

Το ματς

Με τους Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τη αναμέτρηση με τη Μακάμπι και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και με δύο τρίποντα έκανα το 2-6 στο 2’ και έδειξαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο.

Ο Κοέν ήταν αυτός που είχε κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά (8π.) και έδωσε αέρα 5 πόντων στην «ομάδα του λαού» (7-12) στο 5’. Όμως Ναν και Γκριγκόνις ανέλαβαν δράση και ένα 7-0 σερί, έβαλαν για πρώτη φορά το Τριφύλλι στο σκορ (14-12), με το παιχνίδι να ανάβει για τα καλά.

Παρόλα αυτά η Μακάμπι ήταν αρκετά εύστοχη και τους Νέμπο, Ουέμπ και Ντιμπαρτολομέο να εκμεταλλεύονται τα ελεύθερα σουτ, πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 16-21 στο 7’, δείχνοντας μεγαλύτερη συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση και κυρίως είχαν αυτοπεποίθηση και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-28 με τρίποντο του Ριβέρο.

Ο Παναθηναϊκός καλούνταν να βρει λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ στη 2η περίοδο και ως ένα βαθμό το κατάφερε. Στο 12’ έτρεξε ένα επιμέρους 8-3 κατάφερε να μειώσει στους 3 (28-31) και η είσοδος των Καλαϊτζάκη και Παπαπέτρου έδωσε ταχύτητα στην οργάνωση.

Όμως ήταν και άτυχος, μιας και είχε 3 σερί άστοχα τρίποντα και αντί να ισοφαρίσει, έφτασε ξανά στο -6 (30-36) στο 15’ και ο Αταμάν επανέφερε τη βασική πεντάδα και ο Σλούκας το πήρε… πάνω του!

Με 8 σερί πόντους ο αρχηγός των «πρασίνων» έφεραν το ματς στα ίσα (38-38) στο 17’ και ήταν αυτός που έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση του Τριφυλλιού, φτάνοντας στους 12π. όντας… ασταμάτητος. Έτσι με μία ακόμα «βόμβα» από τα 6,75 και με το κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ στον Παπαπέτρου (2/2 βολές και τρίποντο), διαμορφώθηκε το +8 (46-38) και ο Παναθηναϊκός είχε πάρει… φωτιά!

Ήταν χαρακτηριστικό από το -6 (30-36), οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 19-2 μέσα σε 4 λεπτά και για έτσι απέκτησαν διψήφια διαφορά (49-38). Αυτή η… ώθηση έδωσε ενέργεια σε όλη την ομάδα και φάνηκε και στον τρόπο της άμυνας, που δεν άφηναν κανένα κενό και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να έχει διαφορά 12 πόντων  (51-39).

Το Τριφύλλι συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει στο 3ο δεκάλεπτο και με την ενέργεια που είχε και στις δύο πλευρές του παρκέ, έφερε το +17 (56-39) στο 22’, μιας και δεν επέτρεπε στη Μακάμπι το εύκολο σουτ.

Τη σκυτάλη από τους Σλούκα – Παπαπέτρου πήρε ο Μήτογλου, ο οποίος δεν είχε… αντίπαλο και με προσωπικό κρεσέντο διαμόρφωσε το 59-42 στο 25’, με τον Εξάστερο να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς, μιας και πλην του Λορέντζο Μπράουν (14π) δεν απειλούσε κανένας άλλος.

Όμως η Μακάμπι κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά (64-51) στο 27’ με το τρίποντο του Μπλατ, αλλά ο Σλούκας δεν είχε… αντίπαλο και μαζί με τον Αντετοκούνμπο διαμόρφωσαν το  71-56, αλλά και με τις βολές του Ισραηλινού γκαρντ η λάθος επαναφορά έφερε τον Κλίβελαντ να κλείσει το σκορ στο +11 (71-60).

Οι γηπεδούχοι έτρεχαν ένα 0-10 και έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα στο -5 (71-66), με την έναρξη της 4ης περιόδου και εμφανίστηκαν οι… εφιάλτες του πρώτου αγώνα, καθώς είχαν χάσει τη συγκέντρωση στην άμυνα και ειδικά μέσα στη ρακέτα και επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν στη… ανατροπή.

Ο Λεσόρ “έκοψε” το αρνητικό σερί και ο Σλούκας ΞΑΝΑ έδωσε τη λύση (75-68) στο 33′, αλλά ήταν φανερό πως οι παίκτες του Κάτας θα έψαχναν την αντίδραση. Μία καθοριστική άμυνα του Γάλλου σέντερ πάνω στον Νέμπο έφερε την απαραίτητη ώθηση που έπρεπε και σε συνδυασμό με τις νικηφόρες μάχες μέσα στο ζωγραφιστό, έκανε το 79-70 στο 36′ και το τρίποντο του Παπαπέτρου έφερε τη… χαριστική βολή!

Έτσι το -5 (71-66) έγινε +15 (87-72) στο 37′ και μόνο με… αυτοκτονία ο Παναθηναϊκός θα έχανε αυτή τη νίκη, μιας και ο Σλούκας δεν “λυπόταν” κανέναν και έπαιρνε… αμπάριζα όλη την άμυνα της Μακάμπι. Έτσι οι “πράσινοι” με εμφατικό τρόπο έκαναν το 1-1 στη σειρά, επικρατώντας με 95-79 και πάει στο Βελιγράδι για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 51-39, 71-60, 95-79