27.4 C

Οι λεπτομέρειες και ο Τζέιμς στέρησαν στον Ολυμπιακό το διπλό

Με γλυκόπικρα συναισθήματα έφυγε ο Ολυμπιακός από το Πριγκιπάτο. Οι “ερυθρόλευκοι” πήγαιναν το ματς πόντο πόντο, αλλά δύο λεπτά πριν από τη λήξη η Μονακό ήταν πιο ψύχραιμη και εύστοχη στις βολές και επικράτησε με 85-77 και έτσι διακόπηκε το νικηφόρο σερί της ομάδας του Πειραιά.

Στο 6-5 έπεσαν οι Πειραιώτες (4-2 εντός και 2-3 εκτός έδρας), που είχαν τον έλεγχο του αγώνα, όχι όμως και μια-δυο μεγάλες φάσεις στο φινάλε, σε άμυνα κι επίθεση.

Χάρη στην πιεστική άμυνα και τους «καυτούς» Κάνααν (20π. με 5/8 τρίποντα), Ουόκαπ (16π. με 2/5 τρίποντα) και Άλεκ Πίτερς (15π. με 4/5 τρίποντα)  ο Ολυμπιακός απειλούσε με «διπλό» τους Μονεγάσκους. Άποντος έμεινε ο αρχηγός Κώστας Παπανικολάου, ενώ μόνο 4 λεπτά αγωνίστηκε στην επιστροφή του στο παρκέ στη Euroleague o Σακίελ ΜακΚίσικ.

Στο 7-4 ανέβηκε η Μονακό (4-2 εντός και 3-2 εκτός έδρας), που δεν ενθουσίασε, αλλά είχε τον πιο clutch παίκτη του αγώνα. Ο Τζέιμς έκλεισε το ματς με 24 πόντους (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/10 βολές) και με έξι ασίστ για ένα λάθος.

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε 12 πόντους (επιμέρους σκορ 12-4) στα τελευταία δύο λεπτά του ματς και αυτό το γεγονός έκρινε τη νίκη για τους Μονεγάσκους.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77,

ΜΟΝΑΚΟ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 11, Μπλόσομγκεϊμ 7, Μπράουν 7, Ντιαλό 5 (1), Κορνελί 3 (1), Τζαϊτέ, Ουόκερ 4 (1), Μοτιεγιούνας 8 (1), Ουατάρα 8, Χολ 8, Τζέιμς 24 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 16 (2), Κέινααν 20 (5), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 1, Φαλ 8, Παπανικολάου, Μπραζντέικις 4, Πίτερς 15 (4), Μιλουτίνοβ 7, Σίκμα 2, ΜακΚίσικ 3