17.7 C

«Απόλυτη» με τρίτη ανατροπή η Ρεάλ

Εστω κι αν χρειάστηκε να φτάσει σε ανατροπή για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική (και τρίτη συνολικά), η Ρεάλ συνεχίζει την… άπταιστη διαδρομή της στη La Liga.

Οι Μαδριλένοι επικράτησαν 2-1 της Σοσιεδάδ στο «Μπερναμπέου», έκαναν το «5 στα 5» και παραμένουν μόνοι στην κορυφή της κατάταξης, δύο βαθμούς μπροστά από την Μπαρτσελόνα.

Οι Βάσκοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν με τον Μπαρενετσέα μόλις στο 5ο λεπτό, ενώ λίγη ώρα αργότερα το γκολ του Κούμπο ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Σταδιακά η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ανέβασε την απόδοσή της και ευτύχησε να ισοφαρίσει στην πρώτη φάση του β΄ ημιχρόνου με τον Βαλβέρδε, μετά από ασίστ του Ροντρίγκο.

Η ανατροπή ολκληρώθηκε στο 60΄, με τον Χοσέλου να σκοράρει με κεφαλιά μετά από σέντρα του Φραν Γκαρσία, και από κει κι έπειτα οι «μερένγκες» ήλεγξαν το ματς και δεν απειλήθηκαν.