19 C

Επέστρεψε στη Basket League το Μαρούσι

Στο δρόμο που άνοιξε ο Τρίτων, βάδισε και το Μαρούσι, που νίκησε άνετα με 80-68 τον Πανερυθραϊκό κι έγινε η δεύτερη ομάδα που εξασφάλισε το «εισιτήριο» της ανόδου στη Basket League.

Τρίτωνας και Μαρούσι θα αναμετρηθούν την Κυριακή (28/05) για τον τίτλο της σεζόν 2022/2023 στην Α2 ανδρών, σε αγώνα που θα ξεκινήσει στις 15:45, ενώ νωρίτερα (13:00) θα  διεξαχθεί ο «μικρός» τελικός ανάμεσα στους ηττημένους των ημιτελικών, Ψυχικό και Πανερυθραϊκό.

«Κλειδί» στην εξέλιξη του αγώνα ήταν η εξαιρετική 3η περίοδος που έκανε η ομάδα των βορείων προαστίων σε επίθεση και άμυνα (32-14), φτάνοντας στη μεγάλη νίκη και στην επιστροφή της στα «σαλόνια» του επαγγελματικού μπάσκετ μετά από 11 χρόνια.

Δεκάλεπτα: 19-13, 39-33, 71-47, 80-68

Μετά από 44 χρόνια στα «σαλόνια» του μπάσκετ ο Τρίτων

Ο Τρίτων ήταν ο μεγάλος νικητής στον πρώτο ημιτελικό-θρίλερ του final-4 της Elite League ανδρών, καθώς επικράτησε με 79-77 του Ψυχικού κι εξασφάλισε το ένα από τα δύο «εισιτήρια» για τα «σαλόνια» της Basket League της περιόδου 2023/2024, για πρώτη φορά μετά από 44 χρόνια!

«Man of the match» για τους νικητές ήταν ο Νεμάνια Μανοΐλοβιτς, ο οποίος πραγματοποιώντας εξαιρετικό τελευταίο 10λεπτο ήταν αυτός που με μεγάλα καλάθια και συνολικά 30 πόντους έστειλε την ομάδα του στην κορυφαία επαγγελματική κατηγορία του μπάσκετ για πρώτη φορά μετά την περίοδο 1978/1979.

Τρίτων και Ψυχικό είχαν παλέψει και πέρυσι για τον ίδιο στόχο. Τότε το Ψυχικό είχε πανηγυρίσει, ωστόσο, δεν κατάφερε να συγκεντρώσει τους απαιτούμενους πόρους για να συμμετάσχει στο πρωτάθλημα και τελικά παρέμεινε στην Α2.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 38-45, 52-56, 77-79