20.3 C

Δέχθηκε δυνατή Μπά(ρ)τσα ο Παναθηναϊκός

Το εμπόδιο της Μπαρτσελόνα ήταν δυσκολοκατάβλητο για τον Παναθηναϊκός, ο οποίος “πλήρωσε” το κακό του διάστημα στην άμυνα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έτσι η ήττα με 74-88. Παρόλα αυτά οι “πράσινοι” έδειξαν καλά δείγματα, αλλά ο βάθος των Καταλανών στο πάγκο ήταν αυτό που μέτρησε.

Πρώτος σκόρερ για το Τριφύλλι ήταν ο Παπαγιάννης, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους. Διψήφιοι ήταν και οι Γκριγκόνις με 12 και Τόμας με 11π, αλλά οι υπόλοιποι παίκτες κινήθηκαν σε… ρηχά νερά. Από την άλλη η “Μπάρτσα” είδε τον Μίροτιτς να σταματά στους 26 πόντους και τον Τόμπεϊ να προσθέτει άλλους 16π, αλλά είχε 9 παίκτες που σημείωσαν από 6 έως 9 πόντους

Το ματς

Με τους Ουόλτερς, Τόμας, Γκριγκόνις, Ουίλιαμς και Παπαγιάννης ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός την αναμέτρηση με τη Μπαρτσελόνα και στα πρώτα λεπτά οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 9-2 και έδειχναν να έχουν τον έλεγχο και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Οι Καταλανοί είχαν υποπέσει σε λάθη τα οποία τα εκμεταλλεύθηκε πλήρως το Τριφύλλι και στο 5’ διατηρούσε ένα προβάδισμα 9 πόντων (14-5), μιας και παίκτες του Σερέλη έδειχναν διάθεση στην άμυνα και ήταν αυτό που τους έδωσε μεγάλη ώθηση.

Μάλιστα στο 7’ ο Μποχωρίδης ανέβασε το δείκτη του σκορ στους 10 (20-10), πιέζοντας κάθε μπάλα και αυτό έφερνε πόντους στο transition. Τη διαφορά την έκανε ο Παπαγιάννης, ο οποίος ήταν εξαιρετικός σε άμυνα να επίθεση (9 πόντοι, 3 ριμπάουντ και 1 μπλοκ) και έτσι ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 25-22, καθώς οι «μπλαουγκράνα» έτρεξαν ένα 5-12 μέσα σε 3 λεπτά και εκμεταλλεύθηκαν τις 0/4 βολές των γηπεδούχων.

Το σερί της Μπαρτσελόνα συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και αφού πρώτα ο Γιοκουμπάιτις έφερε το ματς στα ίσα, ο Κάλινιτς με 2/3 βολές έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 25-27 στο 12’ και αυτό έφερε εκνευρισμό και κακές επιλογές στον Παναθηναϊκό στην επίθεση.

Ήταν ενδεικτικό πως οι «πράσινοι» είχαν μόλις 2 βολές σε 6 λεπτά και έτσι η Μπαρτσελόνα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο +7 (27-34) στο 16’ με το σκορ να είναι 2-12 και το Τριφύλλι να δείχνει εγκλωβισμένο από την άμυνα προσαρμογής που είχε εφαρμόσει ο Γιασικεβίτσιους.

Το πρώτο εντός παιδιάς σουτ σημειώθηκε από τον Ουίλιαμς στο 6:02 του 2ου δεκαλέπτου και ο Παπαγιάννης, όντας ο πρώτος παίκτης που έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (11π.) μείωσε στους 3 (31-34). Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Μπαρτσελόνα να απαντά με ένα επιμέρους 5-9 και να κλείνει με +7 (36-43).

Οι «μπλαουγκράνα» συνέχισαν από κει που σταμάτησαν και για πρώτη φορά έφτασαν τη διαφορά στους 15 (39-53) στο 22’, με ένα σερί 2-10 μέσα σε 2 λεπτά. Παρόλα αυτά Τόμας και Γκριγκόνις ευστόχησαν σε 6/6 βολές και έριξαν το σκορ σε μονοψήφια επίπεδα (45-53), αλλά ήταν προσωρινό.

Οι παίκτες του Σάρας είχαν συνεχώς απαντήσεις και στο 25’ το σκορ έφτασε ξανά στο +13 (50-63), με τον Μίροτιτς να είναι «ανίκητος», καθώς είχε φτάσει στους 19 πόντους (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα). Παρά το μίνι 4-0 του Παναθηναϊκού, η Μπαρτσελόνα συνέχισε σε αυτό το τέμπο και έτσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 60-68.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κάνει την “αντεπίθεση” του στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, αλλά η Μπαρτσελόνα είχε περισσότερες λύσεις. Στο 32′ το σκορ ήταν 62-70 και οι παίκτες του Τριφυλλιού ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν απαντήσεις στην άμυνα των Καταλανών.

Ο Παπαγιάννης με τρίποντο μείωσε σε 67-73 στο 35′, φτάνοντας τους 19 πόντους, αλλά η άμυνα ήταν αυτή που είχε το “πρόβλημα”, μιας και δεν μπορούσαν να κλείσουν τους χώρους των “μπλαουγκράνα”. Έτσι η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύθηκε το τρίποντο και ανέβασε το σκορ στο +13 (73-86) στο 38′ και έτσι έφυγε με το διπλό, επικρατώντας με 74-88.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 36-43, 60-68, 74-88