15.8 C

NBA: STOP των Λέικερς στους Γκρίζλις, «48αρης» ο Ίρβινγκ, σούπερ Ντόντσιτς και Λέοναρντ

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ σημείωσε 29 πόντους, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πρόσθεσε 23 και οι Λος Άντζελες Λέικερς αφού χρειάστηκαν μερικές ηρωικές προσπάθειες του Ντένις Σρόντερ στο τέλος του αγώνα, κατάφεραν να κερδίσουν με 122-121 τους φιλοξενούμενους Μέμφις Γκρίζλις.

Το αποτέλεσμα τερμάτισε το σερί 11 νικών της ομάδας του Μέμφις, που ισοφάρισε το σχετικό ρεκόρ του συλλόγου.

Ο Σρόντερ, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους, είχε ένα κλέψιμο, ένα λέι-απ και τρεις ελεύθερες βολές στα τελευταία 13 δευτερόλεπτα για να βοηθήσει τους Λέικερς να φτάσουν στη νίκη, ενώ ήταν πίσω στο σκορ έως και 13 πόντους στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Λος Άντζελες είχε χάσει τέσσερα από τα πέντε προηγούμενα παιχνίδια του, με τις τρεις πιο πρόσφατες ήττες να έρχονται με 10 πόντους διαφορά.

Ο Τζα Μοράντ σημείωσε 22 πόντους ενώ οι Μπράντον Κλάρκ και Τάις Τζόουνς πρόσθεσαν από 20 πόντους για το Μέμφις. Να σημειωθεί ότι ο Κλαρκ έχασε μια ελεύθερη βολή με 1,2 δευτερόλεπτα να απομένουν, με την οποία οι Γκρίζλις θα ισοφάριζαν το παιχνίδι.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ κυριάρχησε στο τέταρτο δεκάλεπτο και ολοκλήρωσε το ματς με 48 πόντους και 11 ριμπάουντ για να οδηγήσει τους Μπρούκλιν Νετς σε νίκη με 117-106 επί των Γιούτα Τζαζ στο Σολτ Λέικ Σίτι.

Ο Ίρβινγκ «έσπασε» την ισοπαλία 102-102 με ένα τρίποντο και πέτυχε άλλο ένα στα τελευταία λεπτά για να βοηθήσει τους Νετς να κλείσουν ένα σερί τεσσάρων ηττών.

Ο Ίρβινγκ, ο οποίος είχε επίσης έξι ασίστ και τέσσερα κλεψίματα, σημείωσε 21 πόντους στην τέταρτη περίοδο.

Ο Λούκα Ντόντσιτς σημείωσε 34 πόντους, άρπαξε 12 ριμπάουντ και έδωσε επτά ασίστ για να οδηγήσει τους οικοδεσπότες Ντάλας Μάβερικς σε μια νίκη με 115-90 απέναντι στους Μαϊάμι Χιτ.

Ο Ντόντσιτς, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι ως κορυφαίος σκόρερ στη σεζόν στο ΝΒΑ (33,7 πόντοι ανά αγώνα), είχε μεταξύ άλλων 5 στα 8 τρίποντα, στα 38 λεπτά που αγωνίστηκε, καθώς ο Ντάλας έσπασε μια ήττα τριών αγώνων.

Ο Κάουι Λέοναρντ σημείωσε 36 πόντους-ρεκόρ σεζόν-, συμπεριλαμβανομένων 15 στο κρίσιμο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς οι φιλοξενούμενοι Λος Άντζελες Κλίπερς κέρδισαν τους Σαν Αντόνιο Σπερς με 131-126 για να κλείσουν ένα σερί δύο ήττων.

Ο Κίγκαν Μάρεϊ κατέγραψε τα καλύτερα ποσοστά της καριέρας του με 29 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Ντε’Ααρον Φοξ πρόσθεσε 25 πόντους για να επιφέρει ρυθμό στους Σακραμέντο Κινγκς στη νίκη με 118-113 επί της φιλοξενούμενης Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ , που ήταν η έκτη στη σειρά.