19.2 C

Άνετη προπόνηση πριν τη Βίρτους για τον Παναθηναϊκό

Μια… δυνατή προπόνηση, ενόψει του δύσκολου εκτός έδρας αγώνα με τη Βίρτους στη Μπολόνια, έκανε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Άρη. Οι “πράσινοι” πήραν άνετη νίκη με 96-79, παίρνοντας “εκδίκηση” από την ήττα στην πρεμιέρα του πρώτου γύρου της Basket League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Νέιτ Ουόλτερς, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με γεμάτη στατιστική, καθώς είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκουτάιτις με 16 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν Ουίλιαμς – Γ. Καλαϊτζάκης με 15 και 13 π. και Μαντζούκας – Μπέικον με 10π.

Το ματς

Με τους Ουόλτερς, Πονίτκα, Γ. Καλαϊτζάκη, Ουίλιαμς και Γκουτάιτις ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός την αναμέτρηση με τον Άρη και νωρίς οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο της κατάστασης, μιας και στο 3’ ήταν μπροστά με 9-0, δείχνοντας τις «άγριες» διαθέσεις τους.

Ήδη από το πρώτο πεντάλεπτο το Τριφύλλι είχε «καθαρίσει» το ματς, με τον Καλαϊτζάκη να φτάνει στους 10 πόντους με 2/2 τρίποντα και ο Ουότερς να κάνει το 19-0, καθώς οι Θεσσαλονικείς είχαν 0/10 εντός πεδιάς.

Το πρώτο καλάθι των «κίτρινων» σημειώθηκε στο 7’ (21-2) και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό να είναι το απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση με το σκορ στο 24-7.

Από κει και μετά ο Άρης προσπάθησε να «ροκανίσει» τη διαφορά. Έτσι, στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν την αστοχία (0/7) σουτ και τα λάθη το Παναθηναϊκού και μείωσαν σε 24-14 στο 13’.

Το «σπάσιμο του ροδιού» έγινε από τον Μαντζούκα, αλλά η πεντάδα με Π. Καλαϊτζάκη, Λι και Μπέικον ήταν αρκετά δυσλειτουργική, καθώς οι δύο Αμερικανοί κρατούσαν πολύ ώρα τη μπάλα και οι επιθέσεις γινόντουσαν «σκοτωμένες».

Μάλιστα ο Άρης έριξε το σκορ σε μονοψήφια επίπεδα (26-17), τρέχοντας ένα επιμέρους 2-10, αλλά με προσωπικές προσπάθειες του Μπέικον και του Πονίτκα το σκορ έφτασε εκ νέου στο +14 (33-19) στο 16’.

Η εκ νέου είσοδος των Ουόλτερς και Γ. Καλαϊτζάκη έφερε μια ηρεμία στο παιχνίδι, μιας και η μπάλα κυκλοφορούσε και δεν έμενε στατική, και με ένα επιμέρους 9-3 η διαφορά ανέβηκε ξανά στα επίπεδα του πρώτου 4λεπτου και το ημίχρονο έληξε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με +21 (45-24).

Με την… κεκτημένη ταχύτητα του τελευταίου πενταλέπτου ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός την 3η περίοδο. Στο 23’ Οι Ουόλτερς και Ουίλιαμς έκαναν το 55-27 και ουσιαστικά «κλείδωσε» από νωρίς τη νίκη. Όμως ο Άρης απάντησε με ένα 0-5 και μείωσε στους 22, μιας και οι παίκτες του Τριφυλλιού έκαναν παιδικά λάθη.

Το ματς απέκτησε νευρικότητα, αλλά το Τριφύλλι κρατούσε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (61-37) στο 27’, με τον Ουίλιαμς να συνεχίζει στο ρυθμό που είχε με τη Μακάμπι. Έτσι οι «πράσινοι» κρατούσαν εύκολα την πρωτοκαθεδρία τους, παρά την πίεση του Άρη, και έκλεισαν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 74-50.

Το παιχνίδι είχε “τελειώσει” από το πρώτο ημίχρονο, αλλά το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό σκορ. Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ουσιαστικός και στο 32′ έκανε το 77-50, μιας και ο Άρης δεν μπορούσε να τον κοιτάξει στα μάτια.

Οι “πράσινοι” είχαν “κατεβάσει” στροφές, αλλά η διαφορά παρέμενε πάνω από τους 20 πόντους (84-63) και εάν οι Θεσσαλονικείς δεν έβρισκαν το στόχο από τα 6.75 (12/31), τότε η διαφορά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη.

Πλέον ο Παναθηναϊκός “κυνηγούσε” την 100άρα, μιας και στο 37′ το σκορ ήταν 91-71 και είχε το χρόνο για να το πετύχει. Στο 1:50 πριν το τέλος ο Ράντοντιτς έβαλε και τους Αλέξανδρο Σαμαντούροφ και Νίκο Χουγκάζ και έτσι χρησιμοποιήθηκαν και οι 12 παίκτες που είχε στη διάθεση του. Τα πράγματα δεν άλλαξαν και το Τριφύλλι πήρε εύκολα τη νίκη με 96-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-7, 45-24,74-50, 96-79