13.8 C

Πράσινη… ανάσταση!

Ο Παναθηναϊκός έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο και κόντρα στη Μακάμπι κατάφερε να πάρει το “φιλί της ζωής”! Οι “πράσινοι” παίζοντας όπως και με τη Φενέρμπαχτσε, αλλά αυτή τη φορά δεν έγινε το λάθος” πήρε μια μεγάλη νίκη με και “ξεκόλλησε” από τις τελευταίες θέσεις.

Πρωταγωνιστές για το Τριφύλλι ήταν οι Λι, Μπέικον και Ουίλιαμς, όπου σημείωσαν 21, 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Μεγάλο παιχνίδι και από τον Παπαγιάννη, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 16π, ενώ βοήθησε και στην άμυνα.

ο ματς

Με τους Ουόλτερς, Μπέικον, Γ. Καλαϊτζάκης, Ουίλιαμς και Γκουτάιτις ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός την αναμέτρηση με τη Μακάμπι και στο 3’ οι «πράσινοι» κατάφεραν έχουν το προβάδισμα με 7-4, αλλά τα προβλήματα στην άμυνα συνέχισαν να είναι υπαρκτά.

Έτσι οι Ισραηλινοί κατάφεραν και έφερε το ματς στα ίσα (11-11) δύο λεπτά αργότερα, αλλά το Τριφύλλι απάντησε με ένα 10-6 και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει με το σκορ στο 24-17.

Από κει και μετά η Μακάμπι έδειξε αντίδραση και έφερε το ματς στη μικρότερη διαφορά Με τους Μπόλντγουιν και Κόλσον κατάφεραν στο 13’ να κάνουν το 24-23, τρέχοντας ένα 0-6, με τις επιθέσεις του Παναθηναϊκού να είναι τραγικές.

Οι δύο ομάδες ήταν στα ίσα (28-28) στο 16’, αλλά ήταν κάτι παραπάνω από φανερό πως οι «πράσινοι» δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να εκτελέσουν με ορθόδοξο τρόπο. Μάλιστα η Μακάμπι πήρε για πρώτη φορά την πρωτοκαθεδρία με 30-31 και κάρφωμα του Νίμπο, αλλά ο Λι με 4 αναπάντητους πόντους και το κάρφωμα του Ουίλιαμς έκανε το 36-33.

Οι δύο Αμερικανοί είχαν κάνει τη διαφορά στους γηπεδούχους και αυτό φάνηκε και στην αύξηση του σκορ (41-35 στο 18’), αλλά πολλές βοήθειες έχει δώσει και ο Γκουτάιτις, ο οποίος με είχε βρει το… χέρι του στις βολές (4/4) και έτσι το ημίχρονο έληξε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 45-37 από τον Λι.

Το ματς είχε πάρει έναν εκπληκτικό ρυθμό, με την έναρξη της 3ης περιόδου. Η Μακάμπι είχε βρει τον τρόπο να «εκτελεί» από τα 6,75 και στο 23’ είχε μειώσει στους 3 (48-45). Από την άλλη το Τριφύλλι ήθελε να πιέσει με τον Μπέικον, ο οποίος το είχε πάρει… προσωπικά.

Όμως Μπράουν και Κόλσον έκαναν «δύσκολη» τη ζωή στην άμυνα των «πρασίνων», μιας και στο 27’ έκαναν το 52-51 και το ματς συνέχιζε να παραμένει ντέρμπι. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν και με τις αμυντικές γκάφες του Παναθηναϊκού το σκορ ήταν ξανά στα ίσα (56-56), αλλά Λι και Ουίλιαμς πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 65-58.

Η Μακάμπι είχε… απάντηση στις αρχές της τελευταίας περιόδου και με 2-8 σερί, μείωσε τη διαφορά στους 3 (67-64) στο 32′, με τον Κόλσον να κάνει ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα (21π) μιας και εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο την ελάχιστη πίεση που είχε δεχθεί στην άμυνα.

Έτσι η “ομάδα του λαού” κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 71-72 στο 35′ και μόνο με μεγάλα σουτ το Τριφύλλι έφερε ξανά το παιχνίδι υπέρ του. Το τρίποντο του Μπέικον και το λέι απ του Παπαγιάννη έκανε το 76-72 και από ξεκίνησε η πράσινη επίθεση.

Ο Αμερικανός γκαρντ το έχει πάρει… πάνω του και με προσωπικές προσπάθειες έτρεξε το 12-2, κάνοντας το 83-74 στο 37, μιας και σε 2 λεπτά είχε σημειώσει τους 10 από τους 19 πόντους που είχε στο ματς.

Όμως δύο τρίποντα από τον Κόλσον (27π) έφεραν τη διαφορά ξανά στο -3 (83-80) και το “μαξιλαράκι” που είχε φτιάξει με… αίμα εξανεμίστηκε. Μάλιστα η Μακάμπι πήρε πάλι την πρωτοκαθεδρία με 83-84, με το σερί των φιλοξενουμένων ήταν 0-10!

Το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού, με τον πανταχού παρών Κόλσον να γράφει το 85-86 στα 34”. Όμως εκεί “μίλησε” ο Ουίλιαμς, όπου με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 88-86 και έμεναν 7.6” για το τέλος και η τελευταία επίθεση ήταν στη Μακάμπι, όπου ο Μπόλντγουιν αστόχησε και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-37, 65-58, 88-86