19.2 C

Ξύπνησε… αργά, αλλά λύγισε στο τέλος

Ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω του το κάκιστο πρώτο ημίχρονο, ανέβασε στροφές στην επανάληψη, αλλά «έπεσε» στις… λεπτομέρειες, αποχαιρετώντας την Ισπανία με δύο ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague (είχε προηγηθεί η ήττα από τη Βαλένθια).

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 74-68 από την Μπαρτσελόνα, για την 14η αγωνιστική, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 6-8. Στον αντίποδα, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους το αύξησε σε 10-4, πιάνοντας στην κορυφή την Φενερμπαχτσέ.

To Τριφύλλι αφυπνίστηκε και πάλι στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ στο 12΄ είχαν βρεθεί ακόμη και στο -17 (31-14), επέστρεψε στη διεκδίκηση ενός σπουδαίου «διπλού», πλησίασαν στο -1 (69-68) στο 37΄, αλλά η επιθετική αφλογιστία που ακολούθησε στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα, σε συνδυασμό με τα λάθη του το στέρησαν…

Ο Ντουέιν Μπέικον «αναστήθηκε» και πάλι στο δεύτερο ημίχρονο, τελειώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους, αλλά και 0/7 τρίποντα, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης άγγιξε το νταμπλ νταμπλ σε πόντους (11) και ριμπάουντ (9). Μακριά από τον καλό εαυτό του ο Ντέρικ Γουίλιαμς, που έμεινε στους 5 πόντους, ενώ ο Αρτούρας Γκουντάιτις (10π.) συνέβαλε στην τρίτη περίοδο στην «αφύπνιση» του «τριφυλλιού», που απογοήτευσε απόψε από τα 6.75 (4/22 τρίποντα).

Από την Μπαρτσελόνα, η οποία μέτρησε 8/10 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, έλαμψαν οι Γιαν Βέσελι (15π.), Νίκολα Μίροτιτς (14π.) και Τόμας Σατοράνσκι (13π.).

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 43-30, 62-51, 74-68

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 5 (1) , Βέσελι 15, Κάλινιτς 10 (2), Σατοράνσκι 13 (1), Λαπροβίτολα 9 (3), Χίγκινς 3 (1), Τόμπι, Κούριτς, Γιοκουμπάιτις 3 (1), Μίροτιτς 14 (4), Νάτζι 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 4, Λι 3 (1), Παπαγιάννης 13 (1), Γουίλιαμς 5 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 19, Πονίτκα 9, Γκουντάιτις 10.