24.7 C

Βάφτηκε… κόκκινο το ντέρμπι των “αιωνίων” – Ένατη σερί ερυθρόλευκη νίκη επί των “πρασίνων”

Η μπίλια έκατσε στο… κόκκινο. Σε ένα ντέρμπι οριακό και με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους, ο Ολυμπιακός επικράτησε δύσκολα του Παναθηναϊκού με 68-66 και ουσιαστικά “κλείδωσε” την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Basket League.

Μοιραίος για τους “πράσινους” ήταν ο Ντουέιν Μπέικον, ο οποίος αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα, στα 4” πριν τη λήξη του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +10 στην 1η περίοδο (24-14), αλλά έπαθε “ black out” στη 2η (11-24 το επιμέρους σκορ), βρέθηκε στο -7 (29-36), αλλά πλησίασε στους 3 πόντους (35-38) στο ημίχρονο. Και μετά το 49-48 στο 30ο λεπτό, αν και ξέφυγε με 67-63 έδωσε δικαίωμα στους «πράσινους» να μείνουν ανταγωνιστικοί μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού αναδείχτηκε ο Σάσα Βεζένκοφ με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 ασίστ. Ο Μουσταφά Φαλ με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ νίκησε τους Παπαγιάννη και Γκουντάιτις στη ρακέτα και ήταν παίκτης «κλειδί» για τους «ερυθρόλευκους». Από 8 πόντους πέτυχαν οι Ουόκαπ και Κέιναν, ενώ 7 πόντους και 6 ασίστ ήταν η συγκομιδή του Κώστα Σλούκα.

Με 20 πόντους ο Ντουέιν Μπέικον ήταν ο κορυφαίος… αλλά και ο μοιραίος των «πρασίνων». Ο Αμερικανός μετρούσε 13 πόντους στο α΄ μέρος, «σιώπησε» στην 3η περίοδο για να σημειώσει 7 πόντους στην 4η περίοδο… όχι όμως και το πιο κρίσιμο σουτ! O Oυόλτερς είχε 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, 13 πόντους σημείωσε και ο Πάρις Λι, ενώ 11 πρόσθεσε ο Γιώργος Παπαγιάννης (και 7 ριμπάουντ).

Μπορεί οι «πράσινοι» να είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ (31 – 40), αλλά υπέπεσαν και σε 7 περισσότερα λάθη από τους Πειραιώτες, ενώ είχαν και 7 λιγότερες ασίστ. Και στα κλεψίματα ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος (11-6). Τόσο ο Ολυμπιακός όσο και ο Παναθηναϊκός είχαν πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6/75 (7/26 ο Ολυμπιακός, 7/28 ο Παναθηναϊκός).

Εκτός δωδεκάδας έμεινε από πλευράς Ολυμπιακού ο Ταρίκ Μπλακ, ενώ ο Παναθηναϊκός δεν είχε τον Μάριους Γκριγκόνις.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 35-38, 49-48, 68-66