today-is-a-good-day
14.7 C
Athens

3 -0 ο Ολυμπιακός τον Μίλωνα

Με πρώτους σκόρερ τους Κριστιάν Φρομ, Νίκολα Μιγιαήλοβιτς που σημείωσαν 18 και 15 πόντους αντίστοιχα, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 (25-20, 25-21, 25-18) σε 79 λεπτά τον Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη, σε εξ αναβολής συνάντηση της 12ης αγωνιστικής και διατηρήθηκε σε μεγάλη απόσταση από τις ομάδες που ακολουθούν στη βαθμολογία, στην επάνοδό του στη δράση μετά την περιπέτεια με την Covid-19.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι ακολούθησαν το σκορ ως τα μισά, ώσπου με μια έκρηξη των Μιγιαήλοβιτς και Φρομ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 20-15. Ο Μίλωνας μείωσε με τον Τσαρκάτογλου σε 22-20, αλλά με δύο επιθέσεις του Έγκλεγκαλνς και μία του Φρομ έκλεισε το σετ 25-20.

Ο Μίλωνας πάλεψε και στο 2ο σετ μέχρι το 13-13, όμως ο Ολυμπιακός με σερί 5-0 από επιθέσεις των Φρομ, Έγκλεσκαλνς και Ανδρεάδη εκτόξευσε τη διαφορά στο 19-14 και το 2-0 έγινε με επίθεση του Φρομ. Ίδια εικόνα και στο τελευταίο σετ: ο Μίλωνας κρατήθηκε ως το 12-12 χάρις στους Χαντ, Χανδρινό αλλά με το σερβίς του Ανδρεάδη οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 4-0 και ξέφυγαν με 18-14.