22.2 C

Τρία…ελληνικά γκολ στην Ευρώπη

Τρεις Έλληνες παίκτες «βρήκαν δίχτυα» στα ευρωπαϊκά γήπεδα το Σαββατοκύριακο που προηγήθηκε.

Ο Τάσος Μπακασέτας σημείωσε άλλα δύο γκολ για λογαριασμό της Αλανιασπόρ, οδηγώντας την τουρική ομάδα σε ευρεία νίκη επί της Ανκαραγκουτσού με 5-0, ενώ καθοριστική ήταν και η παρουσία του Ταξιάρχη Φούντα, ο οποίος εδραίωσε την ένατη επικράτηση της Ραπίντ Βιένης στην έδρα της Λιντς με 4-0, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ της ιστορικής ομάδας. Τέλος, ο Νίκος Καλτσάς άνοιξε το σκορ στην νίκη της Ανόρθωσης με 2-1 επί της ΑΕΚ Λάρνακας.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών στα πρωταθλήματα της «γηριαάς ηπείρου», έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Νόριτς.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Σαουθάμπτον.

ΙΤΑΛΙΑ

Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Μπολόνια.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Μπολόνια.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Η Κάλιαρι φιλοξενεί απόψε την Σαμπντόρια.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Φιορεντίνα.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο):  Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Γιουβέντους. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μπάγερν Μονάχου.

Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Φορτούνα Ντίσλεντορφ.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Βόλφσμπουργκ.

Σεμπάστιαν Βασιλειάδης (Πάντερμπορν): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Λειψία.