24.7 C

Sokratis μόνο!

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να βρίσκει δίχτυα δύο φορές, αλλά ελέω VAR να… μετράει μόνο το ένα εξ αυτών, κύλησε το ευρωπαϊκό ποδοσφαιρικό τριήμερο για τους Ελληνες που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα της «γηραιάς ηπείρου». Η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών στα πρωταθλήματα του εξωτερικού, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Άρσεναλ): Σκόραρε το πρώτο γκολ της Άρσεναλ στην ισοπαλία 2-2 απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας.
Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός αποστολής

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Εκτός αποστολής
Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Αναπληρωματικός
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Αγωνίστηκε και τα 90 λεπτά στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Γιουβέντους (1-1)
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Αναπληρωματικός

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Αναπληρωματικός
Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Τραυματίας
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Αναπληρωματικός
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης (Πάντερμπορν): Αγωνίστηκε και τα 90 λεπτά στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Φορτούνα Ντίσελντορφ (2-0)

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Αγωνίστηκε για 59 λεπτά (βασικός) στη νίκη 1-0 επί της Μαγιόρκα

ΓΑΛΛΙΑ
Ευθύμης Κουλούρης (Τουλούζ): Αγωνίστηκε βασικός στην ήττα της ομάδας 3-2 από την Ρεν.
Τάσος Δώνης (Ρεμς): Μπήκε ως αλλαγή στο 71ο λεπτό στην ισοπαλία απέναντι στη Νιμ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Αϊντχόφεν): Μπήκε αλλαγή στο 46ο λεπτό στην εντός έδρας συντριβή 4-0 από την Άλκμααρ

Φιορίν Ντουρμισάϊ (Μπέβερεν): Βασικός στην ήττα με 3-1 από την Μαλίν
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Μπήκε ως αλλαγή στο 78ο λεπτό στη νίκη απέναντι στην Μουσκρόν

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Βασικός (90 λεπτά) στην ήττα 2-0 από την Κρακοβία
Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν): Αναπληρωματικός

ΣΟΥΗΔΙΑ
Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Η Γκέτεμποργκ αγωνίζεται απόψε εκτός έδρας απέναντι στην Έλφσμποργκ

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Εκτος αποστολής
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Έπαιξε βασικός με τους «αετούς» να κερδίζουν 1-0 την Τοντέλα

ΕΛΒΕΤΙΑ
Κωνσταντίνος Δημητρίου (Βασιλεία): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): H Κοπεγχάγη αγωνίζεται απόψε εκτός έδρας απέναντι στην Άαρχους

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός (90 λεπτά) στη νίκη 4-0 επί της Σεντ Πόλτεν. Συμπεριλήφθηκε στην κορυφαία ενδεκάδα της 12ης αγωνιστικής.
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιένης): Έπαιξε για 63 λεπτά στην ήττα απέναντι στην Σάλτσμπουργκ με 3-2

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Μπρεστ): Εκτός αποστολής.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Έπαιξε βασικός για 81 λεπτά στο 0-0 με αντίπαλο την Σέπσι

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90` λεπτά) στην ισοπαλία 1-1 με την Γκαζαντιέπ
Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): Έγινε αλλαγή στο 73` στην ισοπαλία 1-1 με τη Γκαζαντιέπ
Μανώλης Σιώπης (Αλανσιασπόρ): Βασικός (90` λεπτά) στην ισοπαλία 1-1 με την Γκαζαντιέπ
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Αντικαταστάθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα στην ήττα 2-0 από την Ρίζεσπορ
Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Εκτός αποστολής