21.4 C

Επίθεση φωτιά για την πρόκριση

Με την παραγωγικότητα του να χτυπάει… κόκκινα, ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από τα Κανάρια Νησιά, πανηγυρίζοντας το μόλις δεύτερο, αλλά υπερπολύτιμο, εφετινό «διπλό», δίνοντας συνέχεια στην καταδίωξη της οκτάδας, που οδηγεί στα πλέι οφ. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 99-80 της Γκραν Κανάρια, για την 24η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 11-13 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στη 18η εφετινή απώλεια.

Με ρεκόρ καριέρας σε πόντους στην Euroleague ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Γιώργος Παπαγιάννης (14π.), ενώ πρώτα βιολιά της «πράσινης» επίθεσης ήταν οι Κιθ Λάνγκφορντ (18π.), Νικ Καλάθης (17π., 9ασ.) και Θανάσης Αντετοκούνμπο (16π.). Μεγάλος άτυχος της βραδιάς ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος στο 22΄ τραυματίστηκε σοβαρά στον δεξί ώμο, μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Κιμ Τιλί, και δεν επέστρεψε στο παρκέ. Οι πρώτες εκτιμήσεις του ιατρικού επιτελείου του «τριφυλλιού» κάνουν λόγο για κάκωση δεξιού ώμου, με το μέγεθος του τραυματισμού να ξεκαθαρίζει αύριο, όταν και θα υποβληθεί σε εξετάσεις.

«Κλειδιά» της αποψινής επικράτησης του Παναθηναϊκού, τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας του στα σουτ δύο πόντων (36/47) και οι… μετρημένες, αλλά αρκετές εύστοχες προσπάθειες του από τα 6.75 (6/14 τρίποντα), στοιχεία τα οποία τον βοήθησαν να… παραμερίσει την έφεση των γηπεδούχων στα επιθετικά ριμπάουντ (20 έναντι 7 του Παναθηναϊκού).

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 45-50, 66-73, 80-99

Τα επτά λάθη του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο και τα αμυντικά κενά του δεν επέτρεψαν στους «πράσινους» να εξαργυρώσουν γρήγορα την παραγωγικότητα τους, απόρροια των εξαιρετικών ποσοστών ευστοχίας στα δίποντα (12/14). Το «τριφύλλι» είδε στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης τους Λάνγκφορντ (6π.), Παπαγιάννη (6π.) και Αντετοκούνμπο (6π.) να πιάνουν υψηλή απόδοση κοντά στο καλάθι, αλλά η κακή άμυνα, η οποία «χάρισε» πολλούς αιφνιδιασμούς στους γηπεδούχους, δεν τους επέτρεψε κάτι καλύτερο από το +2 (26-28) με τη λήξη της περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα λάθη μειώθηκαν, η άμυνα έδεσε και από το εις βάρος του 32-28 στο 13΄, οι κυπελλούχοι Ελλάδας έτρεξαν σερί 0-16 και στο 17΄ βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +12 (32-44). Σημαντική η προσφορά του Παπαπέτρου σε αυτό το διάστημα, με τον Έλληνα φόργουορντ να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο των «πράσινων» στο 15΄. Ωστόσο, μετά το τάιμ άουτ που πήρε εσπευσμένα ο Γκαρσία, το «τριφύλλι» χαλάρωσε και πάλι στην περιφερειακή του άμυνα, με τους Ισπανούς να βρίσκουν ρυθμό από τα 6.75, μειώνοντας στο 18΄ στο -4 (40-44) και παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -5 (45-50).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την προσπάθεια ανατροπής και στο 22΄ ολοκλήρωσαν ένα επιμέρους σκορ 10-5, ισοφαρίζοντας σε 55-55. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ήλεγξε και πάλι το ρυθμό και παίρνοντας πολύτιμες λύσεις στην επίθεση από Καλάθη, Κιλπάτρικ και Παπαγιάννη ξέφυγε στο 27΄ και πάλι με +7 (60-67), ενώ με την άμυνα να λειτουργεί ικανοποιητικά έκλεισε χωρίς άγχος την περίοδο (66-73).

Με τον Λάνγκφορντ να ευστοχεί στο τρίτο του τρίποντο με το… καλημέρα της τέταρτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός οικοδόμησε και πάλι μία διψήφια διαφορά (66-76 στο 31΄), την οποία ανέβασε με κυριαρχία στη ρακέτα στο +15 (69-84 στο 34΄). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η «πράσινη» άμυνα δεν επέτρεψε κάτι τέτοιο, η επίθεση παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και ο Παναθηναϊκός δεν… αγχώθηκε μέχρι το τελικό 99-80.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Λάτισεφς, Ουντιάνσκι

Οι συνθέσεις:
ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Βίκτορ Γκαρσία): Ουίλι 16, Όλιβερ 2, Χάνα 8, Έρικσον 11 (1), Βένε 5 (1), Μπαλβιν, Παουλί, Ραμπασέδα 21 (5), Στρόμπερι 2, Ραντίτσεβιτς 5 (1), Τζέφερσον 2, Τιλί 8.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρικ Πιτίνο): Λάνγκφορντ 18 (3), Παπαγιάννης 14, Παπαπέτρου 10 (1), Γκιστ 8, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 4, Κιλπάτρικ 8, Καλάθης 17 (2), Αντετοκούνμπο 16, Μήτογλου.