today-is-a-good-day
24.7 C
Athens

Άγγιξε το θαύμα!

Αν και επέστρεψε από το -15, η εθνική γυναικών αποκλείστηκε στις λεπτομέρειες από τις οκτώ καλύτερες ομάδες του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018, αφού ηττήθηκε 57-56 από τη Νιγηρία, στον «νοκ άουτ» αγώνα για την πρόκριση στους προημιτελικούς.

Τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά επιστρέφουν στην Αθήνα, ενώ η Νιγηρία πανηγύρισε την πρώτη ιστορική πρόκριση στην οκτάδα της διοργάνωσης. Στο κλειστό «Κίκο Καμπρέρα» της Σάντα Κρουθ της Τενερίφης «έπεσαν κορμιά», αλλά στο τέλος αυτή που χαμογέλασε ήταν η Νιγηρία.

Στην καλύτερη εμφάνισή της στην ιστορία με τη φανέλα της εθνικής γυναικών (18 πόντους, 12 ριμπάουντ), η Μαριέλλα Φασούλα ήταν αυτή που με 9 σερί πόντους με την έναρξη της 4ης περιόδου ξανάβαλε σε τροχιά νίκη-πρόκρισης τη «γαλανόλευκη» που είχε βρεθεί να χάνει και με 46-31.

Στα 40 χρόνια της, η Εβίνα Μάλτση που πέτυχε 13 πόντους (με 2/11 τρίποντα) ήταν απαρηγόρητη, τόνισε πως η πρόκριση χάθηκε για ένα ριμπάουντ και δήλωσε ρητά και κατηγορηματικά: «Δεν σταματάω!»

Κορυφαίες της Νιγηρίας ήταν οι Καλού (14π.), Ακχατόρ (14π. και 13ρ.), Αμουκαμάρα (13π.) και Νινγκιφά (10π.). Η ομάδα της Αφρικής έχει ιδιαίτερα δύσκολη αποστολή την ερχόμενη Παρασκευή (28/9), καθώς αντίπαλός της στα προημιτελικά θα βρεθεί η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια το 2014 και το 2010 εθνική των ΗΠΑ, στη «Σαντιάγκο Μαρτίν Αρένα» της πόλης Σαν Κριστόμπαν δε λα Λαγκούνα της Τενερίφης.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 31-26, 48-37, 57-56

Η Νιγηρία μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε και έχοντας κορυφαία την Εβελίν Ακχατόρ με 6 πόντους και 4 ριμπάουντ ξέφυγε με +7, 11-4. Σε πρωταγωνιστικό ρόλο για τη «γαλανόλευκη» η Μαριέλα Φασούλα πήρε στις πλάτες της την εθνική σημειώνοντας τους 7 από τους πρώτους 9 πόντους της Ελλάδας, 13-9.

Η Εβίνα Μάλτση πέτυχε το πρώτο της καλάθι, με την Σπανού να ισοφαρίζει σε 13-13. Η Χριστινάκη έστειλε στη γραμμή του φάουλ την Ατόνιε Νινγκιφά που έφτασε τους 4 πόντους, 15-13, αλλά διόρθωσε ισοφαρίζοντας σε 15-15 (σκορ 1ης περιόδου).

Η Χριστινάκη είχε την ευκαιρία να βάλει μπροστά την εθνική, πριν τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου, αλλά αποδείχτηκε άστοχη σε σουτ τριών πόντων. Με σερί 7-0 (5 πόντους από τη Μάλτση και 2 της Σπανού), η εθνική προσπέρασε με +7 (15-22).

Το τρίποντο της Καλού (18-22) αποτέλεσε έναυσμα προς τις συμπαίκτριές της για ανατροπή, ενώ η ίδια έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της λίγο αργότερα ευστοχώντας ξανά έξω από τα 6.75, 25-24 (10-2 επιμέρους σκορ). Οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά είχαν 1/11 τρίποντα στο α΄ μέρος (3/8 η Νιγηρία) και βρέθηκαν στο -5, 31-26, στο ημίχρονο.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με εύστοχο λέι απ της Φασούλα, 31-28. Καλού και Αμουκαμάρα είχαν πάρει «φωτιά» για τη Νιγηρία. Το τρίποντο της Παυλοπούλου, 36-31, διαδέχτηκε μία τεχνική ποινή με την οποία χρέωσαν την Σπανού για διαμαρτυρία οι διαιτητές, ενώ μετά το 39-31, οι διαιτητές τιμώρησαν με τεχνική ποινή και τον πάγκο της εθνικής Ελλάδας, 4:57΄΄ πριν τη λήξη της 3ης περιόδου.

Η υπεροχή της Νιγηρίας στα ριμπάουντ και η τριπλέτα των Αμουκαμάρα, Ακχατόρ και Καλού είχαν ως αποτέλεσμα το +15, 46-31, υπέρ της ομάδας της Αφρικής, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου, η εθνική μείωσε στους 11 πόντους (48-37).

Η Μαριέλα Φασούλα μπήκε αφηνιασμένη στην 4η περίοδο και σημειώνοντας 9 διαδοχικούς πόντους, η εθνική ξαναμπήκε στη διεκδίκηση της νίκης (51-46). Η Εβίνα Μάλτση ήταν άστοχη σε τρεις προσπάθειες έξω από τα 6.75, κέρδισε εν συνεχεία το φάουλ, αλλά ευστόχησε σε 1 βολή, 51-47.

Η Μάλτση μείωσε στο καλάθι με λέι απ, 51-49, 3:23 πριν τη λήξη. Νινγκιφά και Σπανού πέτυχαν πόντους η κάθε μία για την ομάδα της, 53-51. Η Σπανού απάντησε και στην Καλού εν συνεχεία, 55-53.

Η Καλτσίδου κέρδισε το φάουλ στα 57΄΄ από την Καλού, ευστόχησε μόνο στην πρώτη βολή, αλλά η Σπανού αν και πήρε το επιθετικό ριμπάουντ κάτω από το καλάθι, αντί να επιχειρήσει να σκοράρει και έστω να πάρει το φάουλ, έβγαλε την μπάλα έξω και η Λολίτα Λύμουρα υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ.

Η Καλού παρ’ ολίγον να αποδειχτεί αυτόχειρας για τη Νιγηρία, αφού της γλίστρησε η μπάλα και στην επόμενη επίθεση της εθνικής η Καλτσίδου κέρδισε το φάουλ στα 20΄΄! Με 2/2 βολές, η Ελλάδα προσπέρασε 55-56!

Όμως, τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά δεν έκαναν αυτό που έπρεπε και στα 3,2”, η Φασούλα δεν είχε άλλο τρόπο να σταματήσει την Εντεφεριόκα κάτω από το καλάθι παρά με φάουλ.

Η Νιγηριανή είχε 2/2 βολές, 57-56. Η Λύμουρα στην επαναφορά δεν πάσαρε στα 5΄΄ που είναι ο επιτρεπόμενος χρόνος και η κατοχή της μπάλας πέρασε στη Νιγηρία με 2,3΄΄ να απομένουν. Η Λύμουρα έστειλε την Καλού στη γραμμή των βολών, αυτή αστόχησε και στις 2, η Καλτσίδου πήρε το αμυντικό ριμπάουντ… αλλά δεν απέμενε πλέον χρόνος!

Διαιτητές: Μπερμούντες (Μεξικό), Γκαρσία (Βενεζουέλα), Μποϊερ (Αυστραλία)

ΝΙΓΗΡΙΑ (Ότις Χάφλεϊ Τζούνιορ): Ακχατόρ 14, Ελονού, Ιμοβμπιό 2, Καλού 14 (3), Νινγκιφά 10, Ακαραϊβε, Ακασίλι, Αμουκαμαρά 13, Εντεφεριόκα 2, Μοχάμεντ, Ογκόκε, Οκόγε 2

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Κεραμιδάς): Φασούλα 18, Καλτσίδου 9, Μάλτση 13 (2), Παυλοπούλου 5 (1), Σπανού 8, Χριστινάκη 3, Κοσμά, Λύμουρα, Νικολοπούλου, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου, Σταμάτη