13.9 C

Έξι “ελληνικά” γκολ στα γήπεδα της Ευρώπης!

Το πιό …παραγωγικό Σαββατοκύριακο ήταν αυτό που πέρασε για τους Ελληνες που αγωνίζονται σε ομάδες του εξωτερικού. Ούτε λίγο, ούτε πολύ, πέντε (!) εκπρόσωποι της χώρας μας …εις την αλλοδαπήν, βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα!

Προφανώς την καλύτερη εμφάνιση απ΄ όλους έκανε ο Λάζαρος Λάμπρου. Ο Ελληνας επιθετικός, που είναι βασικό στέλεχος στην Φορτούνα Σιτάρντ, σκόραρε δις (13`, 34`) και οδήγησε την ομάδα του σε μία άνετη νίκη επί της Εξέλσιορ με 4-1, για την 21η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Παράλληλα, ο Γιώργος Τζαβέλας σκόραρε για δεύτερη φορά στις 64 συμμετοχές που μετρά με την «φανέλα» της Αλανιασπόρ, όμως η ομάδα του δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα. Οι γηπεδούχοι της Γκιοζτεπέ προηγήθηκαν γρήγορα με τους Καντά (20`) και Μπόργκες (31`), όμως ο Ελληνας αμυντικός, μείωσε στο 42ο λεπτό και στο 76` παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα. Δύο λεπτά νωρίτερα, ο Σισέ είχε ισοφαρίσει σε 2-2, αλλά στο 89` ο Γκιλάς διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Ο Χάρης Μαυρίας και ο Δημήτρης Κολοβός, πέτυχαν τα δύο τέρματα της Ομόνοιας στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Δόξα Κατωκοπιάς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0, όμως ο Μαυρίας μείωσε στο 80` και ο Κολοβός διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τέλος, ο Κάρλος Ζέκα σκόραρε για την Κοπεγχάγη, διαμορφώνοντας στο 52` το 4-0, σε μία εξαιρετική ημέρα για τους Δανούς που συνέτριψαν την Οντένσε με 6-0.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών στα πωταθλήματα του εξωτερικού, το Σαββατοκύριακο που ολοκληρώθηκε, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός αποστολής

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Χάντερσφιλντ.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Εβερτον. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.
ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Εκτός αποστολής.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Μίλαν.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Βέρντερ Βρέμης.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Αντικατέστησε στο 46` τον Τσούμπερ, στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Αουγκσμπουργκ.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Μπέτις.

ΓΑΛΛΙΑ

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Μπρέντα.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Χέρακλες.

Λάζαρος Λάμπρου (Φορτούνα Σιταρντ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 83` από τον Ντεμπελέ) στην εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Εξέλσιορ. Σκόραρε δύο φορές (13`, 34`) και έβαλε τις βάσεις για την ευρεία νίκη της ομάδας του.

Μάριος Βρουσάϊ (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα από την Φένλο με 2-1.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Αντικατέστησε στο 58` τον Οζμπιλίζ στην εκτός έδρας ήττα από την Φένλο με 2-1.

ΒΕΛΓΙΟ
Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Γάνδης.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.

Χάρης Χαρίσης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Επεν.

Απόστολος Βέλλιος (Μπέβερεν): Εκτός αποστολής.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Γιάννης Μυστακίδης (Γκόρνικ Ζάμπρζε): Η Γκόρνικ υποδέχεται απόψε την Βίσλα Κρακοβίας.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 62` από τον Λουϊς) στην εντός έδρας εμφατική νίκη με 10-0 (!) επί της Νασιονάλ Μαδέιρα. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας εμφατική νίκη με 10-0 (!) επί της Νασιονάλ Μαδέιρα.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Εκτός αποστολής.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Κωνσταντίνος Δημητρίου (Βασιλεία): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εντυπωσιακή νίκη με 6-0 επί της Οντένσε. Στο 52ο λεπτό διαμόρφωσε το 4-0.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς):  Δεν είχε υποχρεώσεις.
Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν):  Δεν είχε υποχρεώσεις.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Εκτός αποστολής.

Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χέρμανσταντ): Η Χερμανσταντ φιλοξενείται απόψε από την Στεάουα Βουκουρεστίου.

ΚΥΠΡΟΣ
Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια)   : Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Δόξα Κατωκοπιάς. Στο 80ο λεπτό μείωσε σε 1-2.
Δημήτρης Κολοβός (Ομόνοια): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Δόξα Κατωκοπιάς. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφάρισε για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου.
Λουκάς Βύντρα (Ομόνοια)   : Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Δόξα Κατωκοπιάς.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Γαλατασαράϊ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Τραμπζονσπόρ.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 93` από τον Κόκερ) στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Γκιοζτεπέ. Στο 42ο λεπτό μείωσε σε 2-1, ενώ παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ Φεϊχά): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αλ Ετιφακ.