Πετρούνιας και Κορακάκη οι κορυφαίοι του 2018

227
ΑΠΕ

Παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας, Προκόπη Παυλόπουλου, πραγματοποιήθηκε απόψε στο Μέγαρο Μουσικής η 65η τελετή απονομής των αθλητικών βραβείων του ΠΣΑΤ. Ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αθλητικού Τύπου ανέδειξε κορυφαίους αθλητές, προπονητές και ομάδες του ελληνικού αθλητισμού για τις διακρίσεις τους μέσα στο 2018, όπως ψηφίστηκαν από τους αθλητικούς συντάκτες-μέλη του Συνδέσμου.

Κορυφαίος αθλητής αναδείχτηκε για τέταρτη διαδοχική χρονιά ο Λευτέρης Πετρούνιας, κορυφαία αθλήτρια οι αθλητικοί συντάκτες ψήφισαν την Αννα Κορακάκη, ενώ κορυφαία ομάδα αναδείχτηκε ο Ολυμπιακός στην υδατοσφαίριση Ανδρών.

Οι νικητές ανά κατηγορία:

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ 2018: Λευτέρης Πετρούνιας(Ενόργανη Γυμναστική)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ 2018: Άννα Κορακάκη (Σκοποβολή)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ 2018: Ολυμπιακός (Υδατοσφαίριση Ανδρών)

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ 2018: Δημήτρης Ράφτης (Ενόργανη Γυμναστική)

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2018: Αριστείδης Μακροδημήτρης (Κολύμβηση)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2018: Αλεξάνδρα Σταματοπούλου (Κολύμβηση)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2018: Εθνική Ομάδα BC3 ΜΠΟΤΣΙΑ

Παράλληλα κατά τη διάρκεια της γιορτής πραγματοποιήθηκαν οι εξής βραβεύσεις:

1.    Έπαθλο «Αθλητικής Προσφοράς και Ήθους»:
Βασιλική Μιλλούση (γυμναστική) & Κώστας Παπαγεωργίου (πιγκ πογκ) & Βάσω Σκάρα (χάντμπολ)
2.    Έπαθλο «Κοινωνικής Προσφοράς»: Οικογένεια Γούνα (πόλο)
3.    Τιμητική Διάκριση: ΑΕΚ Μπάσκετ (για την επέτειο των 50 χρόνων από την κατάκτηση του Κυπέλλου Κυπελλούχων Ευρώπης), Τάσος Μπουλμέτης (σκηνοθέτης ταινίας 1968), Βασίλης Γεωργίου (δημοσιογράφος)
4.    Τιμητική Διάκριση: Μεσσηνιακός Γ.Σ. (για τα 130 χρόνια προσφοράς και δράσης)
5.    Τιμητική Διάκριση: Θοδωρής Ζαγοράκης, Γιώργος Καραγκούνης, Άγγελος Μπασινάς, Κώστας Κατσουράνης, Βασίλης Τοροσίδης, που έχουν ξεπεράσει τις 100 διεθνείς συμμετοχές με την Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου
6.    Ανερχόμενο Ταλέντο: Ελίνα Τζένγκο (στίβος)
7.    Ανερχόμενο Ταλέντο: Χριστίνα Μπούρμπου (κωπηλασία) & Μαρία Κυρίδου (κωπηλασία)
8.    Ανερχόμενο Ταλέντο: Αλέξανδρος Καλπογιαννάκης (ιστιοπλοΐα)
9.    Τιμητική Διάκριση: Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας
10. Τιμητική Διάκριση: Special Olympics & Γιάννα Δεσποτοπούλου & Κώστας Τριανταφύλλου
11. Τιμητική Διάκριση: Αντώνης Κουνάδης, Πρόεδρος Ακαδημίας Αθηνών